Karta kredytowa – co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt bankowy, który cieszy się dużą popularnością. Wynika ona z faktu, iż dzięki niej można korzystać z dodatkowych środków udostępnianych przez bank. Jest to zatem forma limitu w ramach karty płatniczej.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze karty kredytowej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak ona działa oraz zweryfikować warunki jej spłaty. Równie istotne są dodatkowe korzyści wynikające z faktu posiadania karty kredytowej. Na polskim rynku działa wiele banków, które mają urozmaiconą propozycję kart kredytowych.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej. Wygląda i działa podobnie jak standardowa karta debetowa. Oznacza to, że można jej używać do płatności w sklepie, online lub do wypłacania środków z bankomatu. Zasadnicza różnica między tymi kartami polega jednak na tym, że przy tej pierwszej korzysta się ze środków dostępnych na połączonym z kartą koncie bankowym. Płacąc zaś kartą kredytową, zaciągamy zobowiązanie wobec banku, które – jak każdy kredyt – należy spłacić. Bank wyznacza w tym celu określone terminy. Ich przekroczenie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Spłata karty kredytowej – co warto wiedzieć?

Właściwe operowanie kartą kredytową sprawia, że korzystanie z niej jest niezwykle korzystne. Warto wiedzieć o tym, że bank raz w miesiącu przesyła każdemu z klientów korzystających z tego produktu wyciąg z informacją na temat aktualnego stanu zadłużenia, w którym znajduje się historia transakcji. Określa w nim również termin spłaty zadłużenia. W zależności od banku jest to od ok. 20 do 30 dni od wygenerowania wyciągu. To okres zwany bezodsetkowym. Jak można się rozliczyć z bankiem? Pierwszą z opcji jest zwrot całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym. W takim przypadku oddajemy bankowi taką kwotę, na jaką zaciągnęliśmy zobowiązanie. Drugą z opcji jest spłata kwoty minimalnej (która stanowi określony przez bank procent głównej sumy zadłużenia) i rozłożenie pozostałej części zobowiązania na raty. Trzeba się jednak w takim przypadku liczyć z tym, że kwota zadłużenia będzie oprocentowana.

Standardowa karta kredytowa pozwala obecnie na szybkie i wygodne płatności zbliżeniowe, podobnie jak karty debetowe. To jednak nie wszystkie jej możliwości. W wielu przypadkach jest ona również wyposażona w opcję bezpiecznych płatności internetowych 3D Secure. To zabezpieczenie polega na tym, że każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem wysyłanym SMS-em na wskazany numer telefonu komórkowego lub dodatkowym hasłem uwierzytelniającym.

Karta kredytowa – jak wybrać?

Na rynku działa wiele banków proponujących kartę kredytową. Analizując ich zróżnicowane propozycje, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry, jak np. długość okresu bezodsetkowego i oprocentowanie zobowiązań. Równie istotne są dodatkowe korzyści związane z posiadaniem karty . Ciekawą propozycją w tym zakresie może pochwalić się  Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Korzystając z jego Turbokarty VISA, z okresem bezodsetkowym wynoszącym 24 dni, możemy dodatkowo zyskać środki za zakupy w wybranych miejscach (jak np. stacjach paliw, myjniach samochodowych, restauracjach), czy też skorzystać z bezpłatnego pakietu car assistance, który zapewnia bezpieczne podróże. To dlatego VISA Turbokarta cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Można ją otrzymać na dwa sposoby – bez wychodzenia z domu lub w oddziale. W pierwszym przypadku wystarczy zamówić rozmowę z doradcą. Jeśli chodzi natomiast o podpisywanie umowy w oddziale – trzeba pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz potwierdzenie źródła i wysokości uzyskiwanych dochodów.

 

Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/w-jaki-sposob-splaca-sie-karte-kredytowa, Data dostępu: [19.10.2022 r.]
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1, Data dostępu: [19.10.2022 r.]
  3. https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa#jak-dziala-karta-kredytowa, Data dostępu: [19.10.2022 r.]

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *